Menu Zamknij

Edukacja domowa a nauczanie zdalne

Aktualnie praktykowana nauka przez internet niewiele ma wspólnego z edukacją domową, poza tym, że dziecko przebywa w domu. Edukacja domowa dla większości rodzin to wolność, pozwalająca w dużej mierze planować cały proces nauki oraz dostosowywać go do możliwości i potrzeb dziecka. 

Na czym polega nauczanie zdalne?

W nauczaniu zdalnym dzieci w praktycznie przez cały czas podlegają ocenie nauczyciela, wykonują jego polecenia a zadania muszą być zrealizowane w określonym terminie. Harmonogram dnia jest ustalany na podstawie zaplanowanych wcześniej lekcji online.

Edukacja domowa w praktyce

W edukacji domowej dzieci nie odrabiają zadań domowych, nie ma kartkówek, prac klasowych, odpytywania. Podstawę realizujemy w sposób, jaki nam najbardziej odpowiada. Oceny nie mają dla nas żadnego znaczenia. Liczy się zdobyta wiedza.

Dzieci w edukacji domowej podstawę realizują w swoim własnym tempie. W edukacji domowej nauka często odbywa się przy okazji. W sklepie, na spacerze, w lesie czy towarzystwie. W edukacji domowej rodzic nie zastępuje nauczyciela a stara się stworzyć najlepsze warunki, wyznaczyć drogę. Rodzic zna najlepiej własne dziecko i wie jak do dziecka dotrzeć. Nauczyciel, jaki by nie był, nie jest wstanie indywidualizować nauki i dawać każdemu czas na pracę we własnym tempie.

2 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.