Edukacja domowa

Edukacja domowa to temat, który budzi wiele kontrowersji. Padają zarzuty, że dziecko jest wyizolowane, brak mu kontaktów z rówieśnikami, nie będzie się potrafiło odnaleźć w grupie no i moje ulubione stwierdzenie dotyczące socjalizacji.

Czy dzieci w edukacji domowej są izolowane?

Tak, ten aspekt jest najczęściej przytaczany przez przeciwników edukacji domowej. Ja natomiast mam swoją teorię na ten temat. Szkolna socjalizacja to niszczenie autorytetu rodziców.  W szkole często dziec są agresywne i trzeba mieć naprawdę mocny charakter, aby się nie dać w pewnym momencie zniszczyć. Dla mnie socjalizacja zaczyna się w domu od nas, rodziców. To my jesteśmy odpowiedzialni za przekazanie odpowiednich wartości. To tu będą najlepsze wzorce zachowań, wśród rodziny a nie przypadkowym towarzystwie równieśników lubianych bądź nie. My otaczamy się ludzmi, którymi otaczać się chcemy. Ponadto uważam, że dzieci chodzące do szkoły silnie preferują rówieśników, i stronią od osób starszych i młodszych. Szkoła buduje bardzo wyraźne podziały wiekowe tymczasem w życiu nie funkcjonujemy wyłącznie z równolatkami. Model szkolny nijak ma się do życia.

Rozwój dziecka

Kolejnym argumentem za edukacją domową jest rozwój społeczny mojego dziecka. Nie chcę, aby od początku córka brała udział w wyścigu szczurów bądź zaszczuta siedziała cicho w szkolnej ławce. Ja, jako matka znam najlepiej jej słabe i mocne strony i zawsze będę starała się podążać za nią. Będę także wspierała jej pasje ale bez nacisku.

Motywacja

Jest jeszcze inny argument przemiawiający za edukacją domową. Otóż często dzieje się tak, że dzieci w pewnym momencie zaczynają uczyć się dla ocen. System szkolny skutecznie odzwyczaja dzieci od interesowania się czymkolwiek ponad przymusową szkolną normę. Wyrabia się bardzo silna motywacja zewnętrzna a dzieci gubią motywację wewnętrzną. Szkolny system oceniający czyni fatalne szkody naszym dzieciom. Tylko nieliczne z nich potrafią zachować w sobie ciekawość uczenia, się poznawania, poszerzania wiedzy. Ponadto bardzo często z ciekawego, pomysłowego, odważnego dziecka może zrobić  się takie, które zostanie nauczone, że jedna odpowiedź jest prawidłowa, pani odpowiedź i że nie można się wyróżniać i trzeba robić to, co pani każe.

Zanim się zdecydowałam, długo biłam się z myślami jak to będzie, czy sobie poradzę z trójką dzieci, czy znajdę czas dla wszystkich. Przyznam, że po przeprowadzce do Warszawy rozważałam kilka szkół w tym Montessori czy demokratyczne jednak im bliżej poznawaliśm nowe otoczenie, im więcej ciekawych miejsc zobaczyliśmy czy w końcu im więcej wspaniałych znajomości udało się nawiązać, wiedziałam, że edukacja domowa jest dla nas.